…Nie należy zapominać, że demokracja to jeszcze nie wolność. Demokracja to tylko równość. Dopiero liberalizm jest ­wolnością. Połączenie równości z wolnością ma wreszcie stwarzać ów ideał, który wszyscy pragniemy osiągnąć. Józef Mackiewicz. Zwycięstwo prowokacji, 1962

Televizoriaus ekrane šmėžuoja vangiai vykstanti debatų laida. Tema: uždrausti ar ne alkoholio reklamą? Ar draudimas mažins alkoholio vartojimą ar ne? Ir prisiminiau ryte matytą scenelę. Rytas ankstyvas. Septinta valanda. Ryto brėkšmoje, paremdamos viena kitą, dvi svyruojančios žmogystos stengėsi pasiekti artimiausią suolelį. "Įdomu, ar jie dar iš vakaro tokie, ar jau dabar pasipildė" - pagalvojau.

Pagaliau pasiekusios suolelį, žmogystos drėbtelėjo ant jo, išsitraukė iš maišelio alaus skardines ir godžiai pradėjo siurbti. Aišku. kitoje gatvės pusėje visą parą veikianti parduotuvė-bufetas. Ir ištikimieji Taurelės riteriai, Alaus bambalio kavalieriai ten pasipildė. Kad nuramintų deginantį troškulį. Tad jiems visai vis tiek: bus ar nebus alkoholio reklama. Daug svarbiau, kad visą parą veiktų tokios girdyklos.
***
Tyli pavakarė parke. Saulutė dar meiliai šildo, dar krykščia žaidimų aikštelėse vaikučiai pabiručiai. Už takelio posūkio atsiveria idiliškas vaizdelis. Ant suolelio guli kolis. Ant ištiestų priekinių letenų pasidėjęs savo gražią galvą, įdėmiai žiūri į priešais stovintį tuščią degtinės butelį.
Dairausi, o kur gi šeimininkas? O šeimininkas po suoleliu. Ant žolės kupstelio pasidėjęs pavargusią galvą, ilsisi, miega. Idilija...
***
Ir vėl su Juodule vaikštinėjame parke. Mudvi aplenkia senukas. Skurdžiai bet švariai ir tvarkingai apsirengęs. Maišelyje skymbčioja buteliai. Dairosi po pakrūmes, šiukšliadėžes. Renka butelius, kad prie skurdžios pensijos prisidėtų veną kitą skatiką. Ant suolelio du jaunuoliai su alaus buteliais. Prisigretinus senukui, vienas jų ištiesia jau tuščia butelį. Senukas padėkoja ir klausiamai pažvelgia į antrąjį. Tas baigia gerti, paima butelį už kakliuko ir, žiūrėdamas į senuką, sudaužo jį į šiukšliadėžės biauną. Įdomu, ar jis suprato, ką pažemino?

Kalba

Televizoriaus ekrane žinių laida. Ir eilinė didžio nesusipratimo, nesąžiningo politikavimo scena. Lenkų mokyklos mokytoja skundžiasi, kad jos mokiniai bus labai labai įžeisti, nuskriausti ir diskriminuoti, jei iš visų plačios mokymo programos dalykų tris turės mokytis lietuvių kalba. Baisu baisu. Bet mokytijos veidas absoliučiai abejingas, tarsi ji kartotų gerai išmoktą kieno nors kito parašytą tekstą.
Tautinių mažumų bendrijai "Santara" penkias dienas savaitėje transliuojama valandinė radio laida. Pirmą pusvalandį paeiliui laidas veda rusai, baltarusiai, ukrainiečiai, žydai, totoriai. Antrą pusvalandį visas penkias dienas - lenkai. Ir vienos tokios laidos matu mokytoja iš Minsko pasakojo, kad mokyklose pusė mokomų dalykų dėstoma ne lenkų, ne baltarusių, o rusų kalba. Ir, kažkodėl, ta tema ten nebūna nei streikų, nei piketų, nei protestų.
Tad kodėl Lietuvoje taip akyvaizdžiai blefuojama? Kodėl grupė nesąžiningų garbėtroškų gali drumsti ramybę? Kodėl čia gimusiems ir aufusiems lenkų kilmės Lietuvos piliečiams nepagalvoti, neapsigalvoti ir neprisiminti Adomo Mickevičiaus eilučių:
"LIETUVA, MANO TĖVYNE..."

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com