…Do Mackiewicza nikt nie chciał się przyznać i dlatego, że taki literacko zacofany, i dlatego, że okropny reakcjonista, ale czytali, aż im się uszy trzęsły. Pośród znanych mi polskich literatów nikt tak nie pisał. Szlachcic szaraczkowy, jak go nazwałem, z tych upartych, wzgardliwych, zaciekłych milczków, pisał na złość. Na złość całemu światu, który czarne nazywa białym i nie ma nikogo, kto by założył veto. I właśnie w tej pasji jest sekret jego stylu. Czesław Miłosz. Kultura,  1989


2011-06-04, Mažeikiai

Lietuvos socialdemokratų sąjunga su dideliu nerimu stebi procesus, kurie dabartiniu metu vyksta Rytų Lietuvoje. Valstybės pastangos  integruoti lenkų tautinę mažumą Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) bei kai kurių Lenkijos valdžios bei žiniasklaidos atstovų yra  pateikiamos iškreiptai  – t.y. kaip Lietuvos valdžios pastangos tą mažumą asimiliuoti. Be to pasaulis yra informuojamas, kad, neva, Lietuvos lenkai yra skriaudžiami, ypač švietimo srityje. Nors kaip tik Lietuvoje mokyklų tinklas, kur vyksta mokymas lenkų kalba, yra plačiausias visame pasaulyje, suprantama išskyrus pačią Lenkiją. Laikui bėgant situacija negerėja, o Lietuvos lenkų dezintegracijos procesas tik spartėja.

Lietuvos socialdemokratų sąjunga atkreipia Lietuvos Respublikos vadovų dėmesį, kad  užsitęsęs abejingumas šiems neigiamiems procesams Vilniaus regione kelia pavojus valstybingumui ir konstitucinei santvarkai.

Visų pirma tenka pastebėti LR Konstitucijos pažeidimus tokius kaip:
1. Įteikinėjimas Lietuvos Respublikos piliečiams Lietuvos teritorijoje kitos valstybės dokumentų, kad jie, neva,  priklauso Lenkijos tautai, nors pagal LR Konstituciją visi Lietuvos piliečiai priklauso Lietuvos tautai ( 2, 3, 4, 55, 56 Konstitucijos str.);

2. Didžiules kliūtis pilietinio ugdymo procesui sudaro nepaprastai vienašališka informacija, persmelkta konflikto ir netolerancijos dvasios, kurią LLRA poreikiams pateikia visos žiniasklaidos priemonės lenkų kalba Lietuvoje. Galimybės perduoti ir priimti ta pačia kalba kitokį požiūrį ir kitokią nuomonę nėra. Ir kuomet tas informacijos srautas yra skiriamas kompaktiškai gyvenančiai, nepasiruošusiai pokyčiams mažumai – tampa akivaizdūs informacinio teroro požymiai. Tokia situacija vienareikšmiškai prieštarauja Konstitucijos 44 str., kuris draudžia valstybei, politinėms partijoms, politinėms ir visuomeninėms organizacijoms, kitoms institucijoms ar asmenims monopolizuoti masinės informacijos priemones. 

 Neatidėliotinų žingsnių reikalauja ir programų lenkų kalba dėstomoms mokykloms tobulinimas, kad programos butų siejamos su Lietuva, jos istorija ir kultūra.  Dabartinė oficiali  Švietimo ir mokslo ministerijos nuostata, kad Lietuvos lenkams gimtosios kalbos dėstymas turi būti siejamas su  „Lenkijos istorija, daile, muzika, teatru, kinu, skatinimu domėtis šiuolaikine Lenkijos kultūra“ veda prie dezintegracijos procesų spartėjimo. Po 20 metų mokymo pagal tokias programas tampa akivaizdu, jog viena Lietuvos lenkų karta prarasta Lietuvai. Ar galima taip neatsakingai elgtis ir ateityje?

  Pilietiškumo ugdymas ir puoselėjimas šiame regione nebus matomas tol, kol bus leidžiama nesilaikyti įstatymų, ypač rinkimų, kol nebus reikalaujama iš valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų gerai mokėti valstybinę kalbą, kol bus ribojamos piliečių konstitucinės teisės ir laisvės, susijusios su žodžio, pasirinkimo laisve, laisve burtis į piliečių susivienijimus ir pan. Šis procesas šiame regione paliktas blogai LLRA partijos valiai nuo ko kenčia ten gyvenantieji piliečiai. LSDS ragina valstybės vadovus ir atitinkamas institucijas reaguoti ir imtis priemonių, kad nebūtų pažeidžiama LR Konstitucija ir įstatymai.

Lietuvos socialdemokratų sąjungos pirmininkas Arvydas Akstinavičius

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com