…Do Mackiewicza nikt nie chciał się przyznać i dlatego, że taki literacko zacofany, i dlatego, że okropny reakcjonista, ale czytali, aż im się uszy trzęsły. Pośród znanych mi polskich literatów nikt tak nie pisał. Szlachcic szaraczkowy, jak go nazwałem, z tych upartych, wzgardliwych, zaciekłych milczków, pisał na złość. Na złość całemu światu, który czarne nazywa białym i nie ma nikogo, kto by założył veto. I właśnie w tej pasji jest sekret jego stylu. Czesław Miłosz. Kultura,  1989

Gražus mitas apie savivaldą
Lietuva šimta myliais žingsniais artėja prie krizės, kokios dar niekas nebuvo matęs. Pavėluotai, tik 2020 03 26 nusileido lėktuvas, atgabenęs 300000 reagentų iš Kinijos. Buvo praleistas dėkingas momentas pasiruošti COVID-19 viruso plitimui. Lietuvos žemėlapyje tai šen, tai ten užsidega raudonos liepsnelės.

Klausimų Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai yra daugiau, negu galima pateikti logiškų atsakymų. Galbūt esminis klausimas būtų, kodėl kovai su pandemija Lietuvoje vadovauja psichiatras, o ne epidemiologas, kodėl savalaikiai nepasirūpinta testais, kodėl penkios didžiausios ir geriausios klinikos paverstos COVID-19 infekcijos gydymo centrais, kartu paliekant medikus be tinkamų apsaugos priemonių (tai pavers juos infekcijos židiniais), kodėl kai kurių rajonų merai buvo tik vis blogėjančios situacijos stebėtojais ir vis laukė komandos „iš viršaus“, nors savivaldos teisės nėra panaikintos ir neįvestas rajonuose tiesioginis valdymas. O gal savivalda - tik gražus mitas.
Letargo miego apimti
Nėra didelė paslaptis, kad COVID-19 infekcijos plitimui Lietuvoje nepasiruošta, nepasirūpinta medicinos darbuotojų apsauga (respiratoriais, kostiumais ir t.t.). Neišimtis yra ir Rokiškio rajonas, kurio meras Ramūnas Godeliauskas (ne)matydamas administracijos direktoriaus Andriaus Burnicko neveiklumo, nesiėmė jokių veiksmų net raginamas opozicijos. Neperžiūrėjo rajono finansavimo, nepareikalavo atsakomybės iš rajono gydymo įstaigų vadovų dėl nepasiruošimo pandemijai rajone. Dabar ne tiek svarbu, kuriame kovos su COVID-19 etape esame, tačiau matyti, kad Lietuva liepsnoja. Ar ir toliau stebėsim besiplečiantį gaisrą, ar jį pradės gesinti medikai ir perims vadovavimą kovai su pandemija. Ar ir toliau vadovaus asmenys, tolimi nuo supratimo apie infekcinių ligų plitimą, o medikai taps jų aukomis. Rokiškio rajonui vadovaujantys asmenys nepadarė išvadų ne tik stebėdami įvykius Kinijoje, bet ir Europoje. Net pirmieji susirgimai Lietuvoje nepabudino atsakingus asmenis iš letargo miego.
Stabdykime laviną
Neatsakingas vadovavimas ir bereikalingo aktyvumo (lakstymas, susirinkimų organizavimas ir t.t.) demonstravimas gali tik paskatinti viruso plitimą rajone. Savanorių nuo 18 iki 60 metų telkimas - kas tai – nesusipratimas, neatsakingumas? A. Veryga yra pasakęs, kad, galbūt, 60 metų asmenys nebus jungiami prie dirbtinės ventiliacijos. Vadinasi, dalis piliečių bus nukreipti tiesiai mirčiai į nasrus.
Ar paruoštos patalpos pagal SAM nurodytus reikalavimus saviizoliacijai Rokiškio rajone, ar jos netaps infekcijos židiniais. Ar Rokiškio rajono gydymo įstaigose atliktas esminis jų restruktūrizavimas, kad jos pačios netaptų infekcijos platintojomis. VšĮ Rokiškio PASPC ūkinės dalies darbuotojai varsto gydymo įstaigos duris kelis kartus per dieną. Ar tam užsirakino gydytojai nuo pacientų, kad infekciją atneštų ūkinės dalies darbuotojai. Gaila, tačiau brangus laikas senka vadovams bandant paslėpti savo nepasiruošimą pandemijai ir dėl to nelieka laiko realiems veiksmams. O blogiausia, kad jau priimtų sprendimų išdavoje šeimos gydytojai praktiškai nedirba ir ligoniai negauna realios pagalbos.
Rokiškio rajone neliko ambulatorijų. Tai neteisingai suprastas medicinos įstaigų restruktūrizavimas ir gauta vienadienė nauda, tai netoliaregiškas taupymo būdas, ligonius koncentruojant vienoje gydymo įstaigoje. O juk nuo seno yra žinoma, kad infekcinių ligų pagrindinė prevencijos priemonė yra ligonių paskirstymas mažesniais srautais. Taigi pramiegojo Rokiškio gydymo įstaigos ne tik pasiruošimą grėsmingai pandemijai, bet ir jos pradžią. Kitaip sakant, atvyko į gaisrą, pažiūrėjo kad dega, tai nuvažiavo vandens. Na, pagyvenai ir pakaks, kam gesinti, jeigu vis tiek sudegs.
Alytaus gaisro metu išvydome Lietuvos priešgaisrinės tarnybos aprūpinimo realybę. Plačiai kalbama, kad po Alytaus gaisro susigriebė ir Rokiškio savivaldybės atsakingi asmenys, kad neturi net veiksmų plano ekstremalios situacijos metu.
Pandemijos akivaizdoje realus medicinos įstaigų aprūpinimas apsaugos, dezinfekcijos priemonėmis ir įranga yra nepakankamas. Prieš tris mėnesius buvo aišku, kad reikia imtis priemonių, tačiau valdininkai sakė: „valdžia komandos veikti nedavė“, jūs politikuojat, panikuojat – koronavirusas toli. Sovietmečio mąstymas vis dar gajus ir valdo mus. Juk ne veltui Rokiškio „Sirenos“ skelbtoje apklausoje teigiama, kad daugiau nei pusės rokiškėnų gyvenimas laisvoje Lietuvoje tapo blogesnis.
A.Veryga - ne A. Kašpirovskis
COVID-19 viruso prevencijos etapas praeityje, pasekmės jau matomos. Dabar tvirtinama– vėlu, vis tiek visi jau apsikrėtę. Kam verstis per galvą? Kam? Atsakymas - nesitikėkit, neaplenks nei mūsų, nei jūsų. Laikas suvokti, kad A. Verygos teiginiai, kas vertas dirbtinės ventiliacijos, o kas ne, yra nacistiniai. Jis, aišku, ne Anatolijus Kašpirovskis,1989 metais išgarsėjęs savo hipnozės seansais ir jam nepavyks žmonių užmigdyti. Ministrai ne atsiprašinėja už klaidas, o atsistatydina.
Dėl veikimo kartu ir solidarizavimosi
Viruso plitimui Rokiškyje ypač palanki dirva, parduotuvėse žmonės vaikšto be kaukių,nežino kada užsidėti ir kada nusiimti nuo rankų pirštines ir t.t. Parduotuvėse rokiškėnų srautai sumažėjo nežymiai, pastabos dėl savisaugos priimamos kaip asmeninis įžeidimas. Pabuskime ir pradėkime veikti, žadinkime iš letargo miego vadovus, restruktūrizuokim gydymo įstaigas, suformuokime vieną ligoninę COVID -19 infekcijai gydyti, izoliuokim sergančius ir kontaktinius taip, kad infekcija neplistų, dezinfekuokim gatves, sumažinkim kontaktų skaičių bei izoliuokim gerai žinomus sovietinius darbo imitatorius.

Viktoras Jencius -Butautas

 

 

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com