…Historia jest bardzo długa i bardzo zawiła. Chodzi o to, że ongiś, dawno, było państwo nie tyle bogate, co wielkie i, jak na mój gust, piękne, pod nazwą Wielkie Księstwo Litewskie. I oto raptem wszyscy wyrzekli się po nim sukcesji… Józef Mackiewicz.  Kultura, 1954

Artėjant rinkimams į LR  Seimą, Seimo dauguma susimažino rinkimų kartelę nuo 5 proc. iki 3 proc. Šiam sprendimui patvirtinti laukiama prezidento G. Nausėdos pozicijos:  UŽ ar VETO.

Dėl rinkimų kartelės sumažinimo Lietuvoje kilo šurmulys – įvairios visuomeninės, ne visuomeninės, pavieniai visuomenininkai, politikos apžvalgininkai ar šiaip aktyvistai, pasisakė prieš, gąsdino LR rinkėjus, kiti kreipėsi į LR prezidentą kviesdami nepasirašyti – vetuoti ir t.t.

Nes ,,tai tiesiog teisėkūros išprievartavimo būdu susikurtas įrankis prasmukti patiems į kito Seimo sudėtį” (Valdas Benkunskas, Vilniaus miesto savivaldybės mero pavaduotojas) ar ,Esu tikras, kad kartelės mažinimas padidins chaosą ir sąmyšį Seime, o ne demokratiją. Yra reali galimybė, kad į Seimą pateks daugiau negu dešimt politinių partijų – šiuo metu šešios partijos balansuoja tarp 2,5 ir 5 proc. visuomenės palaikymo – o valdančiajai koalicijai priklausys penkios–šešios partijos, turinčios mažai ką bendro, išskyrus norą valdyti.” (Kęstutis Girnius) ir pan.

Ketvirtį amžiaus gyvendama JAV, čia stebiu ne vienerius rinkimus į įvairius valstybinius postus –  grafystės (County) prokuroro, teisėjo; valstijos, JAV Kongreso senatoriaus, kongresmeno, prezidento. Visi rinkimai yra VIEŠI. Todėl viešinami rinkimams sukurti kandidato palaikymo fondai, leidžiantys jam naudoti suaukotas lėšas rinkimų agitacijai. Jokių valstybės pinigų-dotacijų kandidatai negauna. Ne taip, kaip Lietuvoje – patinka tau kandidatas ar ne, bet jis priklauso partijai, kuri gal irgi tau nepatinka, bet vyriausybė iš mokesčių mokėtojų pinigų atseikėja jiems paramą. Baisi realybė. Bet, kas svarbiausia – LR rinkimai neatitinka LR Konstitucijos.

Taigi, šio mano rašinio tikslas priminti LR Seimo nariams, kad jie, padėję ranką ant LR Konstitucijos ir prisiekddami tarnauti Valstybei ir Tautai, laikantis pagrindinio šalies įstatymo  Konstitucijos, iškart ją sulaužo. Tiesa, dar neišrinkti į LR Seimą, jau sulaužė.

LR Konstitucijos  55 str:

,,Seimą sudaro Tautos atstovai – 141 Seimo narys, kurie renkami ketveriems metams remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu. Seimas laikomas išrinktu, kai yra išrinkta ne mažiau 3/5 Seimo narių. Seimo narių rinkimų tvarką nustato įstatymas.“

Kodėl LR Konstitucija, patvirtinta LR piliečių referendume, spardoma, kaip futbolo kamuolys – noriu laikausi, noriu ne. O juk tai yra pagrindinis Lietuvos valstybės įstatymas!

Vienas rinkėjas turi vieną balsą. Tik vienmandatėse turi būti renkami visi Seimo nariai. Neišgyvenkime, kai esame gąsdinami, kad ateis oligarchų statytiniai. Tam turi būti aiškiai suformuluotas Seimo nario atšaukimo įstatymas. Kai Seimo nariai bus renkami vienmandatėse, kai veiks Seimo nario atšaukimo įstatymas, tada ir turėsime tikrą LR piliečių Seimą. Tada Seimo nariai dalyvaus posėdžiuose, balsuos, t.y., dirbs. Net neabejoju. Sumažės partijų, kurių programos neretai tapačios. Tik A sukeičiama su B ar atvirkščiai.

Į LR Seimą veržiasi partijų sąrašiniai ir ne, kandidatai. Jau 1992 m. priimtas LR Rinkimų įstatymas, nustatęs  sąrašinius ir vienmandatininkus, pažeidė tą pačią dieną priimtą LR Konstituciją. Tai leido metų metus sėdėti ,,nepakeičiamiesiems” Seimo narimas, kurių dauguma tikrai nebūtų pakartotinai išrinkti, jei  rinkimai būtų vykdomi pagal LR Konstitucijos ,,lygią, tiesioginę rinkimų teisę” (55 str.).

Dar įdomiau – artėjant rinkimams į LR Seimą Pasaulio lietuvių bendruomenė – išeivija gavo dovaną: š.m. rugpjūčio 20 d. Seimo posėdyje didele balsų persvara buvo pritarta sprendimui artimiausiuose Seimo rinkimuose kurti atskirą vienmandatę rinkimų apygardą užsienio lietuvių bendruomenei – Lietuvos piliečiams, gyvenantiems užsienyje. Rugsėjo 2 d. prezidentas G. Nausėda savo parašu patvirtino šią nutartį, sudarant sąlygas užsienyje gyvenantiems LR piliečiams rinkti diasporos atstovą Seime. Kandidatūrą galės kelti visos politinės partijos bei visuomeniniai rinkimų komitetai. Atkreipiu dėmesį:  išeivija galės rinkti kandidatą VIENMANDATĖJE RINKIMŲ APYGARDOJE. Vadinasi, mums galioja LR Konstitucijos 55 str?

Bet 56  LR Konstitucijos str.: ,,Seimo nariu gali būti renkamas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris nesusijęs su priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei ir rinkimų dieną yra ne jaunesnis kaip 25 metų bei nuolat gyvena Lietuvoje“… Tai kurį kandidatą išeivija rinks į LR Seimą, kuris negyvena  ar gyvena Lietuvoje? Kas atsakys į šį klausimą?

Kodėl pastoviai išradinėjamas dviratis, kodėl LR Konstitucija, patvirtinta LR piliečių referendume, spardoma, kaip futbolo kamuolys – noriu laikausi, noriu ne. O juk tai yra pagridinis Lietuvos valstybės įstatymas! Beje, LR Konstitucijos 7 str. primena: ,,Negalioja joks įstatymas ar kitas aktas priešingas Konstitucijai“

Visi  Lietuvos žmonės turi teisę į vienmandačius rinkimus, kai vienas LR pilietis atiduoda savo vieną balsą pasirinktam kandidatui.

Kviečiu LR Seimą, prezidentą Gitaną Nausėdą priimti legitimų LR Seimo rinkimų įstatymą, vadovaujantis LR Konstitucijos 55 str.

Ligija Tautkuvienė, JAV lietuvių laikraštis internet Bičiulystė

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com