Trečiadienį didžiausias Lenkijos dienraštis „Gazeta Wyborcza“ išspausdino interviu su Kovo 11 - osios Akto signataru, buvusiu Valdo Adamkaus patarėju Česlavu Okinčicu.

Lietuva yra NATO, Europos Sąjungos narė, bet prezidento rinkimai parodė, kad ji iš esmės suskilo pusiau.
Vienoje pusėje – V. Adamkų parėmę žmonės, patenkinti nepriklausomybe ir ekonominėmis bei demokratinėmis permainomis.
Kitoje pusėje atsidūrė Lietuvos tikrove nusivylęs elektoratas, balsavęs už K. Prunskienę. Ją palaikė neseniai pašalintas prezidentas R. Paksas ir – netiesiogiai populiariausias Lietuvoje populistas Darbo partijos lyderis V. Uspaskichas.

-    Kodėl iškart pusiau? Prezidento rinkimuose dalyvavo labai mažai rinkėjų  - tik apie 50 procentų balso teisę turinčių piliečių. Vadinasi, K. Prunskienę parėmė ne daugiau kaip 20 proc. Lietuvos gyventojų.
Be to, nėra jau taip akivaizdu, jog V. Uspaskichas palaikė K. Prunskienę. Jo Darbo partija oficialiai nerėmė nė vieno kandidato, o jis pats visą rinkimų vakarą praleido V. Adamkaus štabe. Pagaliau V. Uspaskichas ne kartą pareiškė, jog Lietuvai būtų geriau, jei prezidentu taptu V. Adamkus. Tikriausiai todėl V. Adamkus nugalėjo Kėdainiuose – V. Uspaskicho mieste.

Aš nemenkinu tų 20 procentų, balsavusių už K. Prunskienę. Tarp jų yra pašalinto R. Pakso šalininkų, yra žmonių, kurie negali atsiimti sovietmečiu atimtos žemės, yra bedarbių.

Permainos Lietuvoje nėra palankios visiems, daugelis žmonių dabar gyvena labai sunkiai. Daug kas tikisi, kad naujas veidas prezidentūroje – sparčių permainų į gerąją  pusę galimybė.

Beje, toks tikėjimas būdingas visoms posovietinėms šalims, taip pat ir Lenkijai.

-    Ar rinkimų rezultatai byloja apie reformų Lietuvoje problemas?

-    Rezultatai yra normalūs. Nereikia bijoti, kad Lietuva grįš į Rusijos orbitą. Karta ir visiems laikams pasirinkome europietišką ir provakarietišką orientaciją.

Be to, Rusija, kad ir ką apie ją kabėtume, labai patraukli ir Lietuvai, ir ES. Mes gerai pažįstame Rusiją, mokame ten elgtis, ją suprantame.

-    Ar Darbo partiją bei V. Uspaskichą galima lyginti su „Samoobrona“ (populistinės pakraipos politinė valstiečių organizacija, įkurta profsąjungų. – Red.) ir jos lyderiu Andrzejumi Lepperiu?

-    V. Uspaskichas yra turtingiausias Lietuvos Seimo narys. Ir tai - esminis skirtumas taro jo ir A. Lepperio. Lietuvoje, kaip ir Lenkijoje, mažėja pasitikėjimas tradicinėmis partijomis.

V. Uspaskichas gali laimėti Seimo rinkimus. Bet sekmadienį įvykę prezidento rinkimai mums davė saugiklį. Jie parodė, kad mes sugebame racionaliai elgtis, kai iškyla pavojus.

Nemanau, kad galima Darbo partijos pergalė padidintų Rusijos įtaką Lietuvos politikai. Tai tiesiog neatitinka V. Uspaskicho interesų. Prezidentas V. Adamkus taikosi su V. Uspaskichu. Supranta, kad jam net gali būti patikėtas premjero portfelis. Bet tam ir yra valdžių padalijimas, kad jos viena kitą kontroliuotų.(...)

Lietuvos rytas, 2004 liepos 1 d.